« Travanj 2020 »

Velika djela nastala su pomoću genijalnosti, a dovršena su marljivošću.

Nacionalni kurikulum

Nacionalni okvirni kurikulum za predškolski odgoj i opće obvezno obrazovanje u osnovnoj i srednjoj školi temeljni je dokument na kojemu se temelje odgoj i obrazovanje na predškolskoj, osnovnoškolskoj i srednjoškolskoj razini.

Glavno obilježje Nacionalnoga okvirnog kurikuluma je kompetencijski pristup u odgojno-obrazovnom radu. Kompetencijski pristup znači planiranje i programiranje odgojno-obrazovnoga rada prema odgojno-obrazovnim postignućima, odnosno rezultatima obrazovanja. Odgojno-obrazovna postignuća su definirana očekivanja što svako dijete i učenik mogu i trebaju postići tijekom osnovne i srednje škole u sklopu određenih odgojno-obrazovnih područja.

Nacionalni okvirni kurikulum donosi okvir za stjecanje temeljnih kompetencija kao što su znanje, vještine, sposobnosti i stajališta učenika prema odgojno-obrazovnim područjima. Odgojno-obrazovna područja su osnova za definiranje kompetencija učenika prema nastavnim predmetima.

U Nacionalnomu okvirnomu kurikulumu definirane su temeljne odgojno-obrazovne vrijednosti, zatim ciljevi odgoja i obrazovanja, načela i ciljevi odgojno-obrazovnih područja, vrjednovanje učeničkih postignuća te vrjednovanje i samovrjednovanje ostvarivanja nacionalnoga kurikuluma. Određena su očekivana učenička postignuća za odgojno-obrazovna područja po ciklusima. Naznačena je predmetna struktura svakog odgojno-obrazovnog područja.

Nacionalni okvirni kurikulum čini polazište za izradbu nastavnih planova, odnosno definiranje optimalnoga opterećenja učenika, te izradbu predmetnih kurikuluma temeljenih na razrađenim postignućima odgojno-obrazovnih područja

Nacionalni okvirni kurikulum[1].pdf